Podzimní čas je již v plném proudu, avšak s obytným vozem se za hranice všedních dnů můžete vydat i ve chvíli, kdy venkovní teploty zrovna neukazují tropické třicítky…
Co je na cestování „obytňákem“ v období podzimu super!? Jednoznačným benefitem je skutečnost, že kamkoliv se vydáte, zažijete dovolenou či výlet bez zástupů turistů, které byste jinak v hlavní sezóně potkávali nejspíš na každém kroku. Navíc, příroda hrající všemi barvami má neobyčejné kouzlo, obzvlášť ve chvíli, kdy je babí léto doprovázeno teplými slunečními paprsky.
Ať už se vydáte za pěší turistikou nebo dáte přednost cykloturistice – možností, kam se za v příhraničí vydat je bezpočet.
Pár tipů na aktivní dovolenou na východ od našich hranic:
SLOVENSKO
Slovensko nabízí svým návštěvníkům spoustu nádherných turistických tras, které se v období podzimu postupně zbarvují do rozmanitých odstínů a člověk tak může pozorovat přírodu, jak se postupně připravuje k zimnímu spánku. Klid a ticho je v přírodě na podzim tak nějak jiné…
Pro cyklisty
Pokud patříte mezi příznivce cykloturistiky – CykloKorytnička je cyklotrasa, která byla vybudována v místech, kde se v dřívějších dobách pohyboval vlak, a to mezi městy Ružomberok a lázněmi v Korytnici.
Pakliže vyrazíte po cyklotrase z Ružomberoku, již po několika kilometrech narazíte na původní horskou osadu Vlkolínec, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Jestliže budete chtít, na trase můžete odbočit a na chvíli sjet tzv. z cesty, a to za nejvyšším vodopádem v Národním parku Nízké Tatry. Brankovský vodopád se nachází v obci Podsuchá a díky své výšce 55 metrů je třetím nejvyšším na Slovensku.
Jakmile dorazíte na samý konec cyklotrasy, můžete se zastavit u přírodního minerálního pramene přímo v Korytnici a osvěžit se tímto blahodárným zdrojem životadárné energie.
Délka cyklostezky: 24 km
Pro pěší
Tomášovský výhled
Pěší túra k Tomášovskému výhledu naskýtá návštěvníkům unikátní scenérie a neopakovatelné výhledy. Samotná trasa začíná v Čingově, odkud se vydáte po žluté turistické značce. Trasa je ideální pro všechny, a to včetně dětí i seniorů, ovšem je třeba počítat se stoupáním a s tím, že se po cestě zkrátka a dobře chvílemi zapotíte.
Co všechno můžete na trase potkat? Cestou nemůžete minout například skalní galerii, výhled na Průlom Hornádu (nejdelší soutěska ve Slovenském ráji), dolinu Bílého potoka, Čertovu sihoť a mnoho skalních stěn, které nabízí různé stupně náročnosti lezcům všech úrovní.
Díky nenáročnosti trasy a délce (cca 3,5 km) se jedná o jednu z nejoblíbenějších slovenských vyhlídek v rámci severovýchodní části Slovenského ráje.
Naučná stezka k Šútovskému vodopádu
Pakliže nepatříte mezi zkušené a ostřílené turisty, túra v Národním parku Malá Fatra může být pro Vás tou pravou volbou.
Výletníci všeho věku si zde přijdou na své a čas strávený v přírodě jim navíc zpestří tabule linoucí se podél celé naučné stezky, která přibližuje návštěvníkům místní faunu i flóru. Pokud budete mít oči stále otevřené, cestou narazíte také na čtvrtý nejvyšší vodopád na Slovensku. Celá trasa začíná v obci Šútovo a k cíli Vás přivede modré turistické značení.
Délka trasy: 6 km
Kriváň – túra
Nejzápadnější vrchol Vysokých Tater patří k neobyčejným místům, která poskytují nezapomenutelné zážitky každému, kdo se vydá po jejich stopách.
Jedná se o celodenní turistickou trasu s náročnými výstupy i sestupy a zároveň o jeden z nejkrásnějších vrcholů slovenských hor vůbec. Výchozím bodem této „zelené trasy“ jsou nejčastěji Tři studničky, které přichází s prudkým stoupáním hned ze startu. Přibližně po hodině cesty se ocitnete na místě, kde stával partyzánský bunkr. Dále cesta pokračuje přes malou loučku a kousek lesa až do Krivánského žľabu. Na rozcestí pod Malým Kriváňom zelená značka končí a je třeba dále pokračovat po modré. Dalšími kroky se dostanete do Daxnerova sedla. Potom už se Vám naskytnou výhledy, které jsou prostě jedinečné.